Prof. Jan Rogowski Honorowym Obywatelem Miasta Tczewa
Piątek, 28 listopada 2008

Prof. Jan Rogowski – wybitny kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku to kolejny Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. O przyznaniu tego najważniejszego wyróżnienia tczewskiego samorządu jednogłośnie zdecydowali radni podczas sesji 27 listopada. Prof. Rogowskiego wyróżniono za wzorową postawę lekarza, którego wiedza naukowa i umiejętności uratowały życie wielu tczewianom oraz za promocję miasta Tczewa. Wyróżnienie zostanie oficjalnie przekazane podczas uroczystości związanych z obchodami Dnia Tczewa – 30 stycznia 2009 r.


Wyróżnienie przyznano na wniosek tczewskiego środowiska zawodowego lekarzy i pielęgniarek, Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, wspartego przez Dziekanat Dekanatu Tczewskiego ks. Stanisława Cieniewicza oraz przez mieszkańców Tczewa.
Jan Rogowski urodził się 28 lipca 1955 roku w Mławie. W 1980 r. uzyskał Dyplom Lekarski na Akademii Medycznej w Gdańsku. Przez 5 lat pracował w tczewskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej, w szpitalu, gdzie w 1985 roku uzyskał specjalizację I stopnia z zakresu chirurgii ogólnej. W 1986 roku został asystentem w Klinice Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku. Zdobył II stopień specjalizacji oraz rozszerzył swój warsztat zawodowy o specjalizację z kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej. W 1993 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2000 r. stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Od 2002 r. jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku oraz konsultantem wojewódzkim z zakresu kardiochirurgii. W 2004 roku uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego.

Profesor Jan Rogowski opublikował 103 prace naukowe z zakresu kardiochirurgii, chirurgii naczyń, chirurgii onkologicznej, oraz 2 monografie z zakresu kardiochirurgii. Jest autorem 2 patentów „Zewnętrzny stabilizator serca”. Wybitne osiągnięcia Jana Rogowskiego zostały wcześniej zauważone i docenione przez Prezydenta Miasta, który wyróżnił profesora tytułem ”Tczewianin Roku”. Kilka lat po tym wyróżnieniu, dzięki staraniom profesora, w kierowanej przez niego Klinice Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku, jako w piątej w Polsce, dokonano przeszczepu ludzkiego serca. Jest to wielki zaszczyt w środowisku medycznym, będący dowodem nieprzeciętnych umiejętności organizacyjnych naszego rodaka, ale przede wszystkim nadzieja na „nowe”, szczęśliwe życie zwykłych ludzi.

Do tej pory zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa otrzymali:

Lech Wałęsa (1990 r.)
Bogdan Borusewicz (1990 r.)
Łucja Wydrowska-Biedunkiewicz (1990 r.)
ks. Stanisław Cieniewicz (1990 r.)
ks. Janusz Stanisław Pasierb (1991 r.)
Alfred Schickentanz (Niemcy-1994 r.)
ks. Piotr Wysga (1996 r.)
prof. Kazimierz Denek (1998 r.)
Zdzisław Jaśkowiak (2000 r.)
Roman Klim (2000 r.)
Franciszek Fabich (2001 r.)
prof. Józef Szajna (2001 r.)
ks. biskup Jan Bernard Szlaga (2002 r.)
Roman Landowski (2003 r.)
Klaus Lohmann (2004 r.)
Ryszard Karczykowski (2005 r.)
Jerzy Kubicki (2005 r.)
Prof. Józef Lisowski (2006 r.)
Kazimierz Piechowski (2006 r.)

Fotografia prof. J. Rogowskiego pochodzi ze strony internetowej Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.Sprawdź status sprawy:
Elektronicza Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Tczewie (ePUAP)
  Panorama Miasta - archiwum
Spacer po Tczewie
Karta Miejska, bilet elektroniczny, Tczew domena_tczew_pl Gospodarka i inwestycje w mieście Tczew Tczew, rewitalizacja Straż Miejska Tczew
dom_przedsiebiorcy antygaleria decydujemy_razem
Tczewska trasa turystyczna

  Ważne adresy i telefony
2018 © Urząd Miasta Tczewa