Zenon Odya Honorowym Obywatelem Miasta Tczewa
Piątek, 28 stycznia 2011

Były prezydent Tczewa - Zenon Odya otrzyma honorowe obywatelstwo miasta. Formalnie nastąpiło to podczas uroczystej sesji z okazji Dnia Tczewa – 30 stycznia, natomiast już 27 stycznia radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.


To najwyższe wyróżnienie samorządu miasta przyznano Zenonowi Odyi za wieloletnie bardzo skuteczne i efektywne zarządzanie miastem, kształtowanie harmonijnego rozwoju społeczno - gospodarczego i kulturalnego Tczewa oraz podejmowanie przedsięwzięć służących dynamicznemu rozwojowi miasta oraz zaspokajaniu potrzeb jego mieszkańców.

Wniosek w sprawie nadania honorowego obywatelstwa złożyły Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, kociewski oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz Konwent Organizacji Kombatanckich.

W uzasadnieniu uchwały czytamy:
"Zenon Odya w 1990 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W listopadzie 1991 roku radni powierzyli mu funkcję przewodniczącego. W pierwszej kadencji Rady Miejskiej był także delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego. W wyborach w 1994 roku został ponownie wybrany radnym. 12 lipca 1994 roku objął stanowisko prezydenta miasta Tczewa i pełnił je nieprzerwanie do 2010 roku. Jako prezydent podejmował wiele inicjatyw, które przyczyniły się do rozwoju miasta i podniosły komfort życia jego mieszkańców.
W okresie sprawowania funkcji prezydenta miasta prowadzono wiele inicjatyw gospodarczych, należały do nich:
- rozwój budownictwa komunalnego, zagospodarowanie terenów na place zabaw, boiska sportowe, kanonki,
- budowa Wiaduktu 800-lecia im. Macieja Płażyńskiego,
- budowa sali widowiskowo -sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym,
- budowa oczyszczalni ścieków,
- modernizacja i rozbudowa Tczewskiego Domu Kultury,
- oddanie do użytku kompleksu trzech odkrytych basenów,
- powstanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
- wybudowanie ze środków UE Bulwaru nad Wisłą z przystanią,
- modernizacja obiektu dla Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły,
- budowa boisk Orlik przy Szkole Podstawowej Nr 2 i Nr 11,
- budowa systemu monitoringu i otwarcie Centrum Monitoringu,
- w trakcie realizacji pozostaje Regionalny Węzeł Komunikacyjny.
Z inicjatywy Zenona Odyi lub za jego wsparciem nastąpiła:
- integracja środowisk kombatanckich skutkująca powołaniem Konwentu Organizacji Kombatanckich,
- budowa systemu wsparcia dla organizacji pozarządowych i środowisk przeciwdziałających patologiom społecznym.

Powstało też szereg cyklicznych imprez kulturalnych jak: Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” im. J. Szajny, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Rodzinnej „FAMILIA", Festiwal Grzegorza Ciechowskiego „IN MEMORIAM”.
W okresie tym samorząd miasta odpisał umowy o współpracę lub umowy partnerskie z następującymi miastami: Witten, Werder, Lev Hasharon, Barking & Dagenham, Kursk, Beauvais, Dębno, Birżai, Iliczjowsk, Aizkraukle.

W okresie sprawowania przez niego funkcji prezydenta miasto utrzymało wiele nagród i wyróżnień, m. in.:
-trzykrotne wyróżnienie tytułem „Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne” ,
-wyróżnienie I-go stopnia Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego w 2007 roku dla „Bulwaru Nadwiślańskiego w Tczewie”.
- wyróżnienie „Brązowy Laur Edukacji”,
- wyróżnienie Urbanistów Polskich w I edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2007 r. dla „Bulwaru Nadwiślańskiego w Tczewie”,
- nagroda „Przyjazny Brzeg 2007” w IV edycji konkursu organizowanego przez PTTK i Polski Związek Żeglarski za remont i stworzenie nowej formuły Muzeum Wisły, budowę bulwarów i przystani,

- „Cud Unijny 2008" dla Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły,
-wyróżnienie Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego w 2008 r. dla „Placu Papieskiego w Tczewie”,
-wyróżnienie Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego w 2010 r. dla „Niecki Jedności Narodu w Tczewie”,
-wyróżnienie w konkursie „Laur rewitalizacji” organizowanym przez Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji w kategorii „Dobra Praktyka Rewitalizacji” w 2010 r.
Za swoje zaangażowanie otrzymał wiele nagród i wyróżnień w tym:
- Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi,
-Srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju",
- Odznaka „Zasłużony dla transportu RP,"
- Srebrna odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej",
- Srebrny medal „Za zasługi dla Policji",
- Medal Edukacji Narodowej,
- Zasłużony dla Turystyki,
- Filar Gospodarczy,
- Dżentelmen Roku,
- Homo Popularis,
- Przyjaciel Pomorskiej Przedsiębiorczości,
- wyróżnienie im. Grzegorza Pałki.

Zenon Odya przez 20 lat działalności w samorządzie, w tym 16 lat na stanowisku prezydenta miasta był otwarty na współpracę ze wszystkimi środowiskami i ugrupowaniami. Był dobrym gospodarzem, który umiejętnie i skutecznie prowadził działania prorozwojowe mając na uwadze dobro jego mieszkańców. Służył swojemu miastu z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem niejednokrotnie kosztem najbliższej rodziny. Uhonorowanie jego działalności byłoby pięknym gestem społeczności lokalnej uznającej jego wielki wkład w rozwój samorządności, troskę o jego mieszkańców i przyszłość miasta.

M.M.


Sprawdź status sprawy:
Elektronicza Skrzynka Podawcza Urzędu Miejskiego w Tczewie (ePUAP)
  Panorama Miasta - archiwum
Spacer po Tczewie
Karta Miejska, bilet elektroniczny, Tczew domena_tczew_pl Gospodarka i inwestycje w mieście Tczew Tczew, rewitalizacja Straż Miejska Tczew
dom_przedsiebiorcy antygaleria decydujemy_razem
Tczewska trasa turystyczna

  Ważne adresy i telefony
2019 © Urząd Miasta Tczewa